Zastosowanie stali kruchej w przemyśle

Zastosowanie stali kruchej w przemyśle

Z uwagi na potrzebę stosowania bardzo wytrzymałych elementów, stanowiących materiał niezbędny do produkcji poszczególnych elementów konstrukcyjnych, które mają swoje zastosowanie w różnego rodzaju maszynach przemysłowych. Z uwagi na przeprowadzanie złożonych, ciężkich prac przez tego typu urządzenia, niezbędne jest, aby elementy odpowiadały odpowiednie właściwości chemiczne, co przekłada się na wytrzymałość całego systemu oraz zwiększa jego funkcjonalność. W celu zwiększenia wytrzymałości materiałów, niejednokrotnie stosuje się nawęglanie lub azotowanie.

Azotowanie stali kruchej

krucha stal 38hmjRóżnego rodzaju stopy stali posiadają wszechstronne zastosowanie w różnego rodzaju sektorach. Bardzo powszechne jest wykonywanie konstrukcji budowlanych z tego rodzaju materiałów, co całej budowli zapewnia wytrzymałość. Podobnie w branży motoryzacyjnej stal pozwala na tworzenie wytrzymałych elementów, które mają wpływ na wytrzymałość pojazdu. Przedsiębiorcy bardzo cenią sobie nowoczesne materiały, o szerokim zastosowaniu, odporne na wysokie temperatury oraz ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, z uwagi na produkcję różnego typu elementów ze stali. Dlatego krucha stal 38hmj to produkt przeznaczony także do azotowania. Sam proces azotowania ma na celu zmianę właściwości fizycznych stopu stali. Nie każda stal jednak nadaje się do poddawania tego rodzajowi obróbki termicznej, z uwagi, iż zachodzi ona w wysokiej temperaturze. Dzięki azotowaniu stal jest o wiele bardziej odporna na wysoką temperaturę, ścieranie, zyskuje dodatkową wytrzymałość. Sama struktura i właściwości warstwy wierzchniej, powstałej w wyniku azotowania, zależne są od warunków, w tym temperatury, w której przeprowadzony został cały proces. Jest to nowoczesne rozwiązanie, bardzo popularne. Innym, częstym zabiegiem wykonywanym na stali jest nawęglanie, które ma przynieść efekty podobne do azotowania. Alternatywnym sposobem wzmacniania stali jest jej hartowanie w wysokiej temperaturze. Dobór techniki wzmacniania zależy jest od rodzaju stali, jej struktury oraz domieszek metali użytych podczas tworzenia stopu.

Współczesny rynek, związany z produkcją elementów konstrukcyjnych, przeznaczonych do maszyn przemysłowych, czy górniczych, stawia wysokie wymagania samym materiałom, z którym owe elementy są wykonywanie. Przede wszystkim bardzo ważna jest odporność stali na temperaturę, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, ponieważ maszyn przeprowadzają wiele zadań w ekstremalnych warunkach, co mogłoby przyśpieszyć zużycie części, gdyby nie posiadały odpowiednich właściwości fizycznych.

Comments are closed.