Profesjonalne leczenie uzależnień

Profesjonalne leczenie uzależnień

Alkohol to jeden z najpopularniejszych środków psychoaktywnych. Jest ogólnie dostępny i ogólnie akceptowany. Każdy człowiek ma z nim kontakt od chwili narodzin do późnej starości, spotykamy go na większości uroczystości czy imprez w których bierzemy udział. Jego dostępność często usypia czujność spożywających go osób, które bagatelizują ryzyko zatrucia czy uzależnienia. A tymczasem granica spożywania alkoholu nałogowo jest bardzo płynna i często nie jesteśmy w stanie jej wychwycić. Osoba uzależniona nie jest w stanie przyznać się nawet sama przed sobą że popada w nałóg.

Jak wyleczyć się z uzależnienia?

ośrodek leczenia uzależnień nfzAlkohol bardzo źle wpływa na układ nerwowy powodując zmiany nastroju, myślenia zachowania i oceny rzeczywistości. Początkowo zmiany te wydają się osobie pijącej atrakcyjne, jednak z czasem mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych. Utrata zdrowia, problemy w relacjach rodzinnych czy zawodowych to tylko początek kłopotów. Osoba pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie zarówno dla innych jak i dla siebie. Dlatego też powinna podjąć jak najszybciej specjalistyczne leczenie. W Polsce leczenie uzależnień jest całkowicie bezpłatne, jedynym warunkiem jaki należy spełnić jest całkowita trzeźwość oraz dobrowolna i niewymuszona zgoda na podjęcie leczenia. Aby rozpocząć leczenie należy się zgłosić do poradni leczenia uzależnienia od alkoholu gdzie zostaniemy odpowiednio zdiagnozowani i zakwalifikowani do specjalistycznego leczeni. Leczenie może odbywać się w dziennym oddziale leczenia uzależnień od alkoholu lub w całodobowym. Jeśli wybierzemy odpowiadający nam ośrodek leczenia uzależnień nfz w całości pokryje koszty terapii. Terapia trwa od sześciu do ośmiu tygodni po jej zakończeniu należy kontynuować leczenie w poradni uzależnień. Może jednak się zdarzyć, że odstawieniu alkoholu będą towarzyszyć silne objawy abstynencyjne, terapię należy wówczas rozpocząć oddziału leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Detoksykacja trwa zazwyczaj kilka dni. Aby podjąć leczenie w oddziałach należy posiadać skierowanie od lekarza specjalisty lub od lekarza rodzinnego.

Pamiętajmy, że alkohol to poważna trucizna i wbrew krążącym opinią nie poprawia samopoczucia ani nie pomaga w rozwiązywaniu problemów. Nie ułatwia nam też nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Jest silnym depresantem i może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu, nawet do prób samobójczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc całkowite wyeliminowanie go z naszego życia, niestety nie jest to możliwe. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu umiaru i spożywaniu go w symbolicznych ilościach.

Comments are closed.