Pellet – ekologia i ciepło

Pellet – ekologia i ciepło

 

Chcesz być bardziej proekologiczny? Chcesz zrobić coś dla otaczającego nas środowiska, w którym żyjemy i które ma służyć też naszym pokoleniom? Sprawy właściwego ogrzewania domowego azylu w sezonie jesienno-zimowym jest niezmiernie ważne. Nie raz byłam świadkiem unoszącego się miejskiego smogu nad pięknym, zabytkowym Krakowem i alertów przed zbędnym wychodzeniem na podwórze. Zrobimy coś dla ekologi, może i w pojedynkę – ale gdy tak wielu z nas pomyśli to szansa na masową eko inicjatywę wzrasta.

Może pellet jako materiał grzewczy?

palniki na pelletPellet jako granulat z biomasy roślinnej jest w 100% ekologiczny i w małym procencie oddaje w procesie swojego spalania szkodliwy dwutlenek węgla i inne pyły. Przy swojej bioodnawialności z jednej strony, posiada też z drugiej wysoką kaloryczność, co zapewnia bardzo dobre oddawanie ciepła na zewnątrz. Minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania specjalnego kotła na ów „ekologiczne paliwo grzewcze”.Co nie jest rozwiązaniem zbyt tanim. Na szczęście producenci wyszli o krok do przodu i oferują też formę modernizacji, przerobienia starego pieca na takowy, przyjmujący pellet jako formę opału. Nazywa się to palniki na pellet i najbardziej merytoryczny opis znajdziemy na stronach producentów tych produktów bądź bezpośrednio się z nimi konsultując. W tematyce pieców zawsze chodzi o bezpieczeństwo właściwego użytkowania jak i montażu pieca czy jakiejkolwiek jego części, więc fachowe konsultacje są wskazane.Jeśli dotychczas ogrzewałeś się węglem, olejem czy gazem to śmiało przy użyciu właściwie dobranego palnika jesteś w stanie zmodernizować ów piec do roli takiego na biomasę. Wbrew pozorom nie jest to nade skomplikowane, a relatywnie tańsze niż zakup nowego kotła czy pieca .Możesz zainwestować w tradycyjny palnik na pellet bądź bardziej innowacyjny, wyposażony w rotacyjny system oczyszczania rury paleniskowej dzięki obrotowi i nadmuchiwaniu celem zniwelowania do zera konieczności czyszczenia ów pieca. Jest to niezwykle wygodne i bardzo ułatwia obsługę palnika. Palniki nadają się zarówno do gospodarstw domowych jaki i miejsc publicznych.

Decydując się na konkretny rodzaj ogrzewania zawsze należy rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań. Dopiero wówczas mamy pełen obraz możliwości finansowych i technicznych przedsięwzięcia. To nie są małe koszty, więc rozwaga w decyzji jest tu wskazana. O ewentualnych zmianach systemu grzewczego zalecam pomyśleć zdecydowanie szybciej, niż w momencie gdy sroga zima puka do naszych drzwi.

 

Comments are closed.