Ogrzewanie kolektorami słonecznymi

Ogrzewanie kolektorami słonecznymi

Ogrzewanie dużego domu było dość kosztowne, zwłaszcza jeśli system ogrzewania był dość stary, jak to miało miejsce w przypadku domu, który kupiliśmy niedawno. Na dodatek, była to instalacja przestarzała i bardzo awaryjna, więc przy pierwszej okazji zdecydowaliśmy się wymienić ją na nową. Jednak większość używanych systemów ogrzewania domowego wydawała nam się niewiele lepsza, w dalszym ciągu generując zbyt wysokie koszty.

Nowoczesne system ogrzewania kolektorami słonecznymi

kolektory słoneczne w jaworznieCoraz częściej jednak słyszeliśmy od sąsiadów o systemach ogrzewania napędzanych kolektorami słonecznymi. Mimo iż z pozoru podobne do paneli słonecznych, coraz częściej wykorzystywanych do zasilania prywatnych domów a nawet i całych osiedli mieszkaniowych, kolektory nie służyły do generowania energii elektrycznej, zamiast tego konwertując promienie słoneczne na energię cieplną, a tym samym ogrzewając wodę w głównym ciągu grzewczym bez użycia elektryczności. System ten nie wymagał więc żadnego zewnętrznego zasilania, mogąc funkcjonować nieprzerwanie od czasu uruchomienia. W razie potrzeby, istniała również możliwość rozbudowania systemu tak, by działał on identycznie jak panel słoneczny w miesiącach w których ogrzewanie nie było potrzebne. Zdecydowaliśmy się więc na taką metodę ogrzewania, montaż zlecając bardzo renomowanej firmie, zakładającej kolektory słoneczne w Jaworznie. Montaż głównie polegał na przytwierdzeniu kolektorów na dachu domu, tam gdzie mogły zbierać najwięcej promieni słonecznych przez cały dzień, a urządzenia grzewcze mogły być z powodzeniem podłączone do już istniejącej instalacji ogrzewania bez konieczności większych przeróbek. Infrastruktura musiała być postawiona od początku jedynie w razie montażu systemu w domu nie posiadającym standardowego centralnego ogrzewania, co obecnie było rzadkością na większości osiedli. Taki system można więc było wykorzystać w każdym domu czy obiekcie który posiadał już centralne ogrzewanie na wodę, znacznie zmniejszając ilość wymaganych prac, jakie potrzebne były do sprawnego działania ogrzewania.

Mimo iż ogrzewanie tego rodzaju było droższe od standardowych systemów centralnego ogrzewania, nie generowało praktycznie żadnych kosztów oprócz ceny sprzętu i jego instalacji. Nawet w nocy czy w bardzo pochmurne dni nie było konieczności użycia zewnętrznego zasilania, gdyż system był wyposażony w akumulatory, ładowane za dnia energią z kolektorów, które służyły do napędzania urządzeń i systemu grzewczego właśnie w warunkach zachmurzenia czy też w nocy.

Comments are closed.