Kurs skałkowy – czy warto?

Kurs skałkowy – czy warto?

Jeśli zastanawiamy się, czy warto nauczyć się wspinania po skałach, to myślę, że warto, jeśli lubimy wysoką dawkę adrenaliny. Najpierw najlepiej skorzystać ze specjalnego kursu, których w Internecie jest sporo. Przyjrzyjmy się, co na kursie oferują jego organizatorzy. W jednej ze szkół niepublicznych związanych z alpinizmem możemy spotkać się z ofertą kursu nazwanego kursem skałkowym. To kompletny kurs, który prowadzi uczestnika od wspinaczki halowej po wspinaczkę skałkową. Ważne, aby kurs prowadzili wykwalifikowani nauczyciele oraz aby dużą uwagę zwrócić na bezpieczeństwo, które podczas wspinania jest najważniejsze.

Na czym polega kurs wspinaczki?

kursy wspinaczki skalnejTakie kursy posiadają zróżnicowane etapy nauki, od pomocy w zakupie i doborze sprzętu potrzebnego do wspinaczki, poprzez poznanie teorii, naukę wspinaczki oraz ćwiczenia i wyjazdy, gdzie już w terenie można udoskonalać tą dość trudną ale satysfakcjonującą dyscyplinę sportu. Ważne jest, aby na kursie nabyć jak najwięcej umiejętności przydatnych podczas wspinaczki i pomagających podczas trudniejszych sytuacji, aby uczestnik kursu wiedział, jak się zachować, aby wyjść z opresji. Instruktorzy powinny bez problemu odpowiedzieć na każde pytanie uczestnika kursu, aby rozwiać jego ewentualne wątpiwości dotyczące manewrów, zachowania się podczas wspinaczki czy acekuracji i przezwyciężenia lęków, dotyczących pobytu na wysokości. Kurs wspinaczkowy po ubezpieczonych drogach polega na wspinaczce, gdzie mamy w opcji dolną asekurację. Specjalne punkty asekuracyjne pomagają i uławiają naukę wspinaczki. Jest to opcja dla uczestników, którzy po nauce wspinaczki na sztucznej ścianie chcą przejść na dalszy etap i nauczyć się wspinaczki w terenie. To także propozycja dla tych osób, które już opanowały wspinaczkę w terenie, ale chcą udoskonalić swoje umiejętności i będą bezpieczniej się czuły, gdy będzie możliwość asekuracji w specjalnie wyznaczonych punktach. Natomiast podstawowe kursy wspinaczki skalnej różnią się tym, od powyżej omawianego kursu, że odbywają się w terenie, gdzie nie ma gotowych punktow asekuracyjnych i uczestnik szkolenia musi sam je założyć. Jest to kolejny etap nauki wspinaczki po nauce wspinaczki na sztucznej ścianie i wspnaczki po drogach ubezpieczonych. 

Ta dyscyplina sportu na pewno daje dużo doznań i satysfakcji, na które nie każdy się odważy, jednak warto spróbować swoich sił. Ukończenie kursu wspinaczki na pewno sprawi, że będziemy bardziej pewni siebie, a ta nowa dyscyplina sprotu pomoże nam zdobywać szczyty i urozmaicić nasze hobby o kolejną dyscyplinę, która wymaga dużo odwagi i samozaparcia. 

Comments are closed.