Księgowa w firmie

Księgowa w firmie

W wielu firmach, przedsiębiorca pełni wiele ról, ponieważ prowadzi małą firmę. Jest sprzedawcą, dostawcą, inwestorem, a także księgowym. To sporo obowiązków jak na jedną osobę, ale dopóki działalność jest niewielka, to jest to możliwe. Księgowość wymaga od osób się nią zajmujących dużego doświadczenia i przede wszystkim znajomości przepisów, bo to one określają zakres pracy i obowiązków, które muszą zostać spełnione w określonych terminie.

Czy księgowy musi być kadrowym?

księgowa gliwiceOsoby, które chcą w przyszłości pracować w zawodzie księgowego, muszą skończyć odpowiednie szkoły i zdobyć konieczne doświadczenie. Najważniejsze są studia wyższe, które powinno się skończyć na kierunku Rachunkowość i Podatki. Najłatwiej zdobyć praktykę w biurze rachunkowym, gdyż mamy tam do czynienia z firmami o różnych formach prawnych i z różnymi dylematami ustawowymi. Choć świeżo upieczony przyszły księgowy nie dostanie od razu samodzielnego stanowiska, to na pewno sporo się nauczy jako pomocnik księgowego. Jeżeli interesuje nas profesjonalna księgowa Gliwice są miastem, gdzie sporo osób w tym zawodzie poszukuje pracy, więc pracodawcy będą mieli duży wybór. Dobry księgowy musi mieć dużą wiedzę, którą potrafi wcielić w praktykę, ponieważ liczą się umiejętności. Niezbędna jest znajomość ustawy o rachunkowości, ponieważ to ona wyznacza granice postępowania i obowiązki jakie muszą być spełnione. Księgowa zajmuje się głównie prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów oraz pełnych ksiąg rachunkowych. To, które z ich będą stosowane w odniesieniu do konkretnej firmy, zależy od rodzaju firmy, jej formy prawnej i wielkości osiąganych w ciągu roku przychodów. Poza dekretowaniem dokumentów księgowych, konieczne jest także prowadzenie kadr i płac, gdyż są one nierozerwalnie połączone z rachunkowością. Wielu księgowych jednocześnie pełni rolę kadrowych, którzy zajmują się kompletowaniem akt osobowych pracowników i naliczaniem listy płac. Tak więc każda księgowa, równie dobrze może być kadrową w tej samym przedsiębiorstwie.

Jedni przedsiębiorcy wolą korzystać z usług księgowych, a inni chcą zatrudnić specjalistę od rozliczeń u siebie w firm. Wynika to z wielu  czynników, które są odmienne w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Głównym czynnikiem przemawiającym za wyborem biura księgowego jest niska cena usług. Natomiast samodzielna księgowa lepiej się sprawdza w rozbudowanych przedsiębiorstwach, które zatrudniają dużo pracowników i mogą sobie pozwolić na własny dział księgowy i kadrowy.

Comments are closed.