Gdzie znajdę aktualne kody odpadów niebezpiecznych?

Gdzie znajdę aktualne kody odpadów niebezpiecznych?

Co jakiś czas jest organizowany u mnie na dzielnicy odbiór odpadów niebezpiecznych. Wczoraj wystawiłem przed furtkę kilka odpowiednio opisanych worków z różnymi rodzajami odpadów niebezpiecznych. Wielkie było moje zdziwienie, gdy dziś rano zauważyłem, że worki nie zostały zabrane i wciąż stoją przed furtką. Zadzwoniłem do firmy, która zajmowała się ich wywozem i dowiedziałem się, że worki najprawdopodobniej zostały źle opisane. Zdziwiłem się, ponieważ zawsze w ten sposób opisywałem śmieci. Postanowiłem jednak to sprawdzić.

Poszukiwania aktualnych kodów odpadów niebezpiecznych

odpady niebezpieczne - aktualne kodyDopiero sąsiad uświadomił mi, że takie kody na odpady niebezpiecznie co jakiś czas się zmieniają i widocznie użyłem kodów z zeszłego roku albo i starszych. Nie pozostało mi nic innego jak znalezienie aktualnych kodów i porównanie z tymi, które używałem do tej pory. W tym celu skorzystałem z internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: odpady niebezpieczne – aktualne kody, i zacząłem przeglądać wyniki. Okazało się, że rzeczywiście opisałem worki na śmieci nieprawidłowo. Aktualnie kod odpadu niebezpiecznego składa się z grupy, podgrupy i rodzaju odpadu niebezpiecznego. Jest to najczęściej sześciocyfrowy kod, który szczegółowo opisuje jakie produkty, sprzęty czy śmieci znajdują się pod danym numerem. Taki system numeryczny bardzo ułatwia opisywanie poszczególnych grup odpadów. Katalog aktualnych kodów odpadów niebezpiecznych jest łatwo dostępny zarówno online jak i w formie papierowej, można pobrać go z firm utylizujących śmieci lub z urzędu miasta czy gminy. Dzięki podziałowi na ogólne grupy, łatwo jest znaleźć interesujący nas rodzaj odpadku oraz jego dokładny kod. Teraz już wiedziałem, gdzie popełniłem błąd. Pozostało mi czekać na następny odbiór odpadów niebezpiecznych na mojej dzielnicy i tym razem wiedziałem już, że na pewno prawidło opiszę wszystkie moje worki na śmieci. Na szczęście nie musiałem długo czekać na kolejny odbiór. Tym razem opisywałem worki mając na uwadze aktualne kody zawarte w tabeli.

Odnajdywanie rodzaju odpadku jest moim zdaniem bardzo proste wystarczy znać prostą regułę, która wykorzystywana jest przy numeracji. Należy pamiętać, że dwie pierwsze cyfry kodu oznaczają źródło powstanie odpadku. Z kolei dwie kolejne cyfry identyfikuje podgrupę odpadów. Ostatnie dwie cyfry kodu służą identyfikacji rodzaju odpadu niebezpiecznego, czyli nic innego jak wymieniają z nazwy konkretne odpadki, które można opisywać tego typu kodem. Teraz już się nie pomyliłem i moje odpadki trafiły do utylizacji.

Comments are closed.