Elementy systemu rekuperacji

Elementy systemu rekuperacji

Coraz więcej powstających obiektów musi być wyposażonych w nowoczesne technologie pozwalające ograniczyć zużycie prądu czy wody. Dotyczy to zarówno obiektów użyteczności publicznej, prywatnych jak i również przedsiębiorstw. Jest to wynikiem rosnących cen zakupu energii we wszelkich postaciach, a także dbałością o środowisko. Większość zużywanej obecnie energii pochodzi bowiem ze spalania paliw konwencjonalnych takich jak chociażby węgiel. W wyniku tego procesu do powietrza przedostaje się wiele substancji szkodliwych.

Budowa układu rekuperacji

rekuperacja śląskieJest to szczególnie dobrze obserwowane na terenach silnie uprzemysłowionych, gdzie w okresie obniżonych temperatur otoczenia obserwowane jest zjawisko smogu. Właśnie dlatego koniecznym jest stosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają pozyskać niezbędne media w sposób alternatywny. Przykładem mogą być odnawialne źródła energii, które są coraz powszechniej stosowane na terenach silnie zurbanizowanych. Przykładem może być chociażby województwo śląskie, gdzie często spotkać można panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne umieszczone na dachach obiektów. Niemniej jednak nie są to jedyne rozwiązania. Niektóre z nich są bowiem mało widoczne oraz instalowane wewnątrz obiektów. Przykładem mogą być pompy ciepła. Bardzo ważnym zagadnieniem podczas planowania budynku jest zapewnienie odpowiedniej ilości wymian powietrza. W tym celu planuje się układy wentylacyjne, które to umożliwią. Może to być wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna. Mało kto jednak wie, że również podczas wymian powietrza można pozyskiwać energię. Jest to możliwe poprzez odzysk ciepła z raz ogrzanego powietrza. Warto dodać, że często stosowaną technologią jest rekuperacja śląskie to region, gdzie liczyć można na wsparcie finansowe państwa pozwalające sfinansować taką inwestycję. System ten powinien być uwzględniony na etapie projektowania.

W późniejszym okresie jej wdrożenie może być bardzo kosztowne, a często wręcz nieuzasadnione ekonomicznie. Inwestor chcący wdrożyć takie rozwiązanie powinien sprawdzić czy istnieje szansa otrzymania wsparcia finansowego. Na terenie województwa śląskiego funkcjonują bowiem programy operacyjne. Mają one na celu promocję działalności gospodarczej oraz podmiotów prywatnych w zakresie modernizacji oraz zakupu nowoczesnego sprzętu pozwalającego generować ciepło i prąd w sposób ekologiczny. Obejmują one również rekuperację. Dzięki temu osoba chcąca zainwestować w tą technologię może liczyć na dotacje, dofinansowanie albo kredytowanie na warunkach preferencyjnych. Znacznie skraca to czas zwrotu z inwestycji.

Comments are closed.