EKG wysiłkowe – co to jest?

EKG wysiłkowe – co to jest?

Chyba każdy z nas zna badanie, kryjące się pod nazwą EKG. Jednak już nie każdy miał styczność z badaniem o nazwie EKG wysiłkowe. Badanie to polega na ocenie wydolności fizycznej organizmu i pozwala np. zdiagnozować przyczyny pojawiającego się bólu w okolicy klatki piersiowej. Takie badanie pozwala określić, czy u danego pacjenta nie występuje przypadkiem choroba niedokrwienna serca. Próbę wysiłkową bardzo często stosuje się u osób po przebytym zawale serca.

Jak przebiega EKG wysiłkowe?

bezpieczne ekg wysiłkowe w krakowiePróba wysiłkowa nie jest skomplikowanym badaniem. Podczas jej wykonywania pacjent ćwiczy na stacjonarnym rowerku lub bieżni. Stan jego serca jest stale monitorowany za pomocą elektrokardiografu. Tak naprawdę pacjent ma do klatki piersiowej przyklejone takie same elektrody jak w przypadku zwykłego badania EKG. W trakcie tej próby pacjent musi wykonywać ćwiczenia, które coraz bardziej obciążają serce, a więc tempo jest stale zwiększane. Wykres EKG pozwala zaobserwować, w jaki sposób pracuje serce podczas zwiększonego wysiłku. Jeśli mamy do czynienia z pacjentem, cierpiącym na niewydolność krążenia, podczas próby wysiłkowej zaobserwujemy objawy niedotlenienia serca. EKG wysiłkowe jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, a więc stosuje się je dość często. Jeśli chcemy wykonać taką próbę na własną rękę, bezpieczne EKG wysiłkowe w Krakowie będzie bardzo dobrą opcją. Wszystko dlatego, że Kraków jest dużym i rozwiniętym miastem, w którym znajdziemy wielu specjalistów, wykonujących badania tego typu. Jednak musimy pamiętać, że na takie badanie może skierować nas lekarz prowadzący i wcale nie musimy za nie płacić. Chyba, że nasz lekarz nie przyjmuje nas w ramach kontraktu z NFZ, a prywatnie. Wtedy sami będziemy musieli zapłacić za wszystkie wykonane badania. Nie musimy się obawiać EKG wysiłkowego. Nie jest to skomplikowane badanie. Wbrew pozorom wykonuje się je bardzo często. Najczęściej w momencie, gdy chcemy zdiagnozować niewyjaśnione bóle w okolicy serca lub chcemy ocenić stan zdrowia pacjenta, który niedawno przeszedł zawał. Próba wysiłkowa nie jest bardzo forsująca, a więc nie trzeba się jej bać.

Próba wysiłkowa jest zlecana bardzo często w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej lub złego ukrwienia serca, które może być spowodowane zwężeniem tętnic wieńcowych na tle miażdżycowym. Musimy wiedzieć, że badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, a jego przebieg jest bardzo prosty. Pacjent rozbiera się do pasa, a do jego klatki piersiowej przyczepia się elektrody. Następnie rozpoczyna się próbę.

Comments are closed.