Efektywne leczenie uzależnień we Wrocławiu

Efektywne leczenie uzależnień we Wrocławiu

Problemami, które towarzyszą ludziom od pokoleń są różnego rodzaju uzależnienia. W szczególności alkoholizm i narkomania uznane zostały za chroniczne i postępujące choroby. Mimo tego, że mamy coraz większą świadomość na ich temat, to nadal istnieją powszechne stereotypy na temat leczenia. Niektórzy uważają, że osobom uzależnionym podaje się leki o wszechstronnym działaniu, a po ich zażyciu wszystko wraca do normy. Są też teorie, że uzależnienie jest kwestią wyboru, a wyjście z nałogu zależy tylko i wyłącznie od woli chorego. Tak jednak nie jest.

Co warto wiedzieć o leczeniu uzależnień?

skuteczne leczenie uzależnień we WrocławiuBardzo łatwo jest wpaść w sidła nałogu, a dużo trudniej jest się z nich wyzwolić. Osoby uzależnione bardzo często nie chcą nawet myśleć o tym, że mają jakiś problem. Racjonalne myślenie jest zaburzone, tak samo jak obraz samego siebie i otaczającej rzeczywistości. Pierwszym krokiem w kierunku ozdrowienia jest wzbudzenie w chorym motywacji do tego, aby zacząć terapię. Nie jest to łatwe zadanie i często wymaga zaangażowania kilku osób, które spróbują uświadomić choremu, jak poważny ma problem. Pamiętać należy o tym, aby nie spłacać długów uzależnionego, nie usprawiedliwiać go w pracy, nie kryć przed innymi, że dzieje się coś złego. On sam musi doświadczyć skutków swojego postępowania i zauważyć potrzebę zmian. Kolejnym etapem jest tak zwana terapia podstawowa, która odbywa się na zamkniętym oddziale wybranego ośrodka. Skuteczne leczenie uzależnień we Wrocławiu prowadzone jest przez osoby z bardzo dużym doświadczeniem. Zanim zacznie się właściwa terapia, pacjent musi zostać poddany detoksowi trwającemu zazwyczaj kilka dni. Jego organizm zostanie oczyszczony z toksyn i odpowiednio wzmocniony. Późniejsze leczenie opiera się przede wszystkim na psychoterapii i psychoedukacji. W pierwszej fazie terapii pacjent musi uświadomić sobie, jakie skutki miało nałogowe picie lub zażywanie narkotyków i jak wpłynęło na wiele sfer jego życia. W drugim etapie pacjent będzie uczył się tego, jak żyć w trzeźwości. Zyska wiedzę, umiejętności zwiększające asertywność i nauczy się, jak odbudować relacje społeczne.

Bardzo wiele osób zna kogoś, kto jest alkoholikiem lub narkomanem. Wielu osobom po przejściu terapii w zamkniętym ośrodku udaje się żyć w trzeźwości. Muszą jednak mieć stałą kontrolę i uczęszczać na spotkania grup wsparcia. Dzięki temu mają szansę unikać pokus i wiedzą, że jest ktoś, z kim mogą porozmawiać i uzyskać poradę. Podczas grupowych spotkań w warunkach ambulatoryjnych pacjenci mogą wymieniać się swoimi spostrzeżeniami, wspierają się i mogą analizować bieżące problemy.

Comments are closed.