Co dają balustrady ze szkła?

Co dają balustrady ze szkła?

Nietrudno zauważyć,  że szkło i stal zaczyna dominować we wszystkich gałęziach budownictwa. Szklane tafle opierają się najczęściej na profilach z aluminium lub stali nierdzewnej, tworząc wyjątkowe konstrukcje, zachwycające swym monumentalizmem i zarazem lekkością. Rozmach w architekturze kojarzy się dziś właśnie ze śmiałymi konstrukcjami z metalu. To one są podstawą budowli najbardziej charakterystycznych dla czasów współczesnych. 

Balustrady tu i tam 

elementy balustrad - stal nierdzewnaKażda epoka ma swoje cechy wyróżniające. Jeśli czasy w których żyjemy będą kiedyś opisywane przez przyszłe pokolenia, z pewnością do ich cech charakteryzujących zostaną zaliczone szklane budowle. Chociaż konstrukcje będące ich podstawą są znane już od dziewiętnastego stulecia, to jednak dopiero w dzisiejszych czasach w pełni rozkwitły. Przyczyną tego jest oczywiście postęp technologiczny i rozwój myśli inżynieryjne, pozwalający na coraz efektywniejsze wykorzystanie różnych materiałów. Szkło coraz częściej pełni rolę zewnętrznej powłoki budynków. Stanowi, jak się okazuje, dobrą izolację cieplną i dźwiękoszczelną. Oczywiście nie istnieje samo, lecz opiera się na przemyślanych konstrukcjach, stworzonych ze stali nierdzewnej bądź aluminium. Coraz częściej te nowoczesne połączenia widuje się w zwykłych prywatnych domach. Nie trzeba mieszkać w szklanym wieżowcu, by mieś w domu schody, ściany czy balustrady wykonane z tego surowca. Technika jest oczywiście analogiczna do tej stosowanej w największych budowlach współczesności. Stalowe elementy doskonale podtrzymują szkło, stanowiąc dla niego oparcie i stabilną ramę. Jeśli w jakimś budynku chce się wprowadzić akcent nowoczesności, najłatwiej zdecydować się na szklaną balustradę. Są właściwie dwa podstawowe elementy balustrad – stal nierdzewna i szkło. Tyle wystarczy do stworzenia niepowtarzalnej kompozycji. Może być zupełnie prosta i składać się z tafli osadzonych w profilach, a może też przybierać bardziej wyszukane formy. Jest to rozwiązanie nieinwazyjne i doskonale wpasowujące się w dowolną przestrzeń. Nie ma większego znaczenia, w jakim stylu urządzony jest dom – szklana balustrada wszędzie będzie wyglądać świetnie. 

Jednocześnie akcentem wprowadzającym świeżość i świadczącym o otwartości na nowe trendy. Dzięki swej przezroczystości, nie będzie zakłócać charakteru wnętrza. Można oczywiście nieco wyróżnić balustradę, gdy chce się, aby była elementem dominującym. Dzięki technologiom barwienia szkła, można nadać jej dowolny kolor. Będzie wtedy prezentowała się bardzo oryginalnie i na pewno nikt nie przejdzie wobec niej obojętnie. 

Comments are closed.