Budowa przewodów ciśnieniowych

Budowa przewodów ciśnieniowych

Rozwój przemysłu powoduje to, że coraz częściej stawia się na jakość urządzeń używanych do produkcji. Dużą wagę przykłada się obecnie do dużej wytrzymałości urządzeń. W krajach bardziej rozwiniętych koszty w końcu muszą ustąpić niezawodności i stąd taki trend odnośnie urządzeń. W urządzeniach pneumatycznych i hydraulicznych oprócz precyzyjnie wykonanych urządzeń rozdzielających ważna rolę odgrywają przewody.

Odpowiednie przewody ciśnieniowe to niezawodność całej instalacji

przewód ciśnieniowyW hydraulice i pneumatyce, gdzie najważniejszym medium jest ciecz lub powietrze ważna jest jakość ich przesyłu. W tym przypadku liczy się szczelność i wytrzymałość przewodu. Zazwyczaj media są przez nie przesyłane pod ciśnieniem dlatego nazywamy się go przewodem ciśnieniowy. Każdy przewód ciśnieniowy posiada swoją nominalną wytrzymałość, za pomocą której jest identyfikowany. Dzięki temu wiemy jakie ciśnienie potrafi wytrzymać, zanim ulegnie zniszczeniu. W przypadku powietrza są one o wiele niższe niż w przypadku cieczy, które są wielokrotnie większe. Przewody ciśnieniowe składają się zazwyczaj z kilku warstw, które posiadają odizolowane i specyficzne właściwości, razem tworząc przewód, którego zadaniem jest właściwe i bezpieczne transportowanie medium. Warstwy przewodu ciśnieniowego to na przykład warstwa tworząca szczelność, która ma za zadanie nieprzenikanie cieczy i powietrza przez przewód. Zazwyczaj jest ona wykonana z gumy, kauczuku lub innych tworzyw sztucznych. Musi charakteryzować się także dużą wytrzymałością. Oczywiście aby wytrzymałość przewodu nie opierała się tylko o tą warstwę stosuje się także dodatkowe warstwy wzmacniające, wykorzystujące zbrojenie w celu utworzenia wytrzymałości całego przewodu. Taka kombinacja może występować także w kilku warstwach, a nie tylko w jednej. Często całość przewodu kończy się warstwą, która ma zapewnić odpowiednią osłonę na uszkodzenia zewnętrzne, typu otarcia, czy też przedziurawienia, a także przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie ultrafioletowe.

Jak widać warstwowa budowa przewodu to nie przypadek. Jego właściwa konstrukcja ma zapewnić jego niezawodność i bezpieczeństwo osób pracujących z urządzeniami wykorzystującymi układy hydrauliczne i pneumatyczne. Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że uszkodzenie przewodu, w którym występuje wysokie ciśnienie może powodować wyciek, który mógłby przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu. Mam tylko nadzieje, że osoby odpowiedzialne za wybór odpowiednich części zamiennych mają tego pełną świadomość.

Comments are closed.